V termínu od 29.11 do 14.12 infolinka nebude fungovat. Prosíme o e-mailový kontakt.

Domácí galerie: jak vystavit obrazy a sochy v interiéru?

Nahrávám...
Domácí galerie: jak vystavit obrazy a sochy v interiéru?

Zařídit interiér s ohledem na umělecká díla je výzva, která vyžaduje promyšlenou kompozici a znalost základů vystavování. Obrazy, grafiky, fotografie, sochy - všechny tyto prvky mohou dát interiéru jedinečný charakter a učinit prostor osobním a jedinečným. Klíčem k úspěchu je však jejich správné zobrazení, aby zaujaly a potěšily návštěvníky. Jak si tedy vytvořit vlastní domácí galerii umění, která bude harmonicky ladit se zbytkem interiéru?


Výběr místa - vytvoření umělecké zóny

Při zařizování domácí galerie umění je prvním krokem výběr správného místa. Ideální jsou stěny v obývacím pokoji, chodbě, pracovně nebo třeba v ložnici. Klíčové je však zachovat určitou konzistenci - díla by měla být umístěna promyšleně a souvisle. 

V menších místnostech je nejlepší zvolit jednu stěnu, která se stane pozadím pro obrazy nebo sochy. V prostorných interiérech, například v obývacím pokoji s vysokými stropy, je možné vytvořit působivou expozici, která se stane hlavním lákadlem pro oči. Pokud má dům širokou chodbu, uvažujte o vytvoření galerie na delší stěně - toto uspořádání vytváří dojem, že procházíte profesionální výstavou.

Kompozice obrazů na stěně - pravidla, která je třeba znát

Umění zavěsit obrazy spočívá ve správném rozvržení, aby nepřeplňovaly interiér a zároveň působily efektně. Zde je několik osvědčených pravidel:

Symetrie a rovnováha: pokud věšíte několik obrazů stejné velikosti, je nejlepší umístit je ve stejné vzdálenosti od sebe a vytvořit geometrické linie - například obdélník nebo čtverec. Tento přístup se osvědčí v interiérech klasického charakteru, kde vládne harmonie a elegance.

Eklektická kompozice: obrazy různých velikostí a tvarů je vhodné uspořádat podle pomyslné středové osy. Toto uspořádání dodá interiéru dynamický a umělecký nádech. Nejlepší je začít s centrálním bodem, kam umístíte největší dílo, a pak přidávat menší obrazy směrem k vnějším okrajům stěny.

Zorný úhel: Při zavěšování jednoho obrazu nebo grafiky dbejte na to, aby byl její ústřední bod ve výšce očí (přibližně 150-160 cm od podlahy). Tím zajistíte, že umělecké dílo bude dobře viditelné a snadno obdivovatelné.

Skupina obrazů jako celek: pokud vytváříte stěnu galerie z mnoha menších děl, považujte je za jeden velký obraz. Mezi jednotlivými díly dodržujte rovnoměrné vzdálenosti (asi 5-10 cm), aby celek působil celistvě.

 

Osvětlené police a vitríny - jak vystavit sochy a menší umělecká díla?

Sochy, keramika nebo drobné umělecké formy vyžadují jinou formu vystavení než obrazy. Abyste jim dodali správné prostředí, vyplatí se investovat do polic nebo vitrín s integrovanými reflektory. Při výběru místa pro sochařskou práci je třeba mít na paměti několik pravidel:

Výška umístění

Menší sochy je nejlépe vystavovat ve výšce očí. Pokud se nejedná o velké monumentální dílo, neumisťujte je na podlahu. V případě vysokých soch, jako jsou figurální sochy, se osvědčily speciální podstavce, které umělecké dílo zvednou do správné výšky.

Osvětlení

Použití osvětlených polic nebo reflektorů poskytne sochám a menším uměleckým dílům vhodné prostředí. Světlo by mělo být umístěno tak, aby vynikly detaily a trojrozměrnost tvaru a zároveň nevrhalo příliš silné stíny.

Prosklená vitrína

Choulostivá a křehká umělecká díla je vhodné chránit za sklem. Vitríny, zejména ty z průhledného tvrzeného skla, budou elegantním způsobem, jak vystavit keramiku, drobné plastiky nebo cetky a zároveň je ochránit před prachem a poškozením.


Galerijní stěny - inspirace a nápady

Pokud máte větší sbírku uměleckých děl, stojí za to uvažovat o vytvoření galerijní stěny, která bude dominantním akcentem interiéru. Zde je několik inspirací:


Obrazová stěna

Obrazy, grafiky a fotografie uspořádejte eklektickým způsobem a vytvořte jakousi „uměleckou mozaiku“. Použijte různé tvary rámů, ale zachovejte společný barevný akcent, aby byl celek ucelený.

Police na kus

Namísto zavěšení obrazů přímo na zeď instalujte dlouhé úzké police, na které umístíte rámy. Získáte tak možnost snadno měnit zobrazení a upravovat uspořádání.

Místo nad pohovkou

Prostor nad pohovkou je ideálním místem pro vystavení vašich oblíbených uměleckých děl. Velký obraz nebo několik menších děl v řadě vytvoří zajímavý a inspirativní efekt.

Drobné detaily, které mají význam

V domácí galerii umění nejsou důležitá jen samotná díla, ale také způsob jejich prezentace. Zde je několik drobných detailů, které mohou vašemu interiéru dodat zvláštní nádech:


Rámečky a passe-partout

Výběr správných rámů je stejně důležitý jako samotný obraz. Někdy jemný, jednoduchý rám v bílé barvě zdůrazní modernost grafiky, zatímco jindy bohatě zdobený zlatý rám dodá eleganci klasickému obrazu. Pasparta, tj. kartonový rámeček uvnitř rámu, opticky zvětšuje obraz a dodává mu lehký a elegantní vzhled.

Barva pozadí

Při zavěšování uměleckých děl na zeď věnujte pozornost jejich barvě. Tmavé, syté barvy - námořnická modř, antracitová, lahvově zelená - dobře kontrastují se světlými obrazy a sochami a vytvářejí divadelní efekt.

Celkové osvětlení

Neomezujte se pouze na osvětlení jednotlivých kusů. Zvažte instalaci LED pásků na police nebo osvětlovacích pásků pod stropem, které decentně zvýrazní celou stěnu a dodají interiéru jedinečnou atmosféru.

Vytvoření domácí umělecké galerie je fascinující výzvou, která vám umožní vyjádřit svůj styl a vkus. Klíčem k úspěchu je správná kompozice, osvětlení a detaily, aby vynikla krása každého kusu. Ať už máte malou sbírku grafiky, nebo rozsáhlou sbírku soch, správná expozice dodá vašemu interiéru nový rozměr - stane se nejen obytným prostorem, ale také místem, kde umění hraje hlavní roli.